Myšlenky, stav bez myšlenek, meditace
K většině lidských činností potřebujeme zapojit i mysl. Abych napsal tento článek, vytvářím v mysli věty, hledám nejvhodnější slova a větnou stavbu. Co ale dělá mysl ve chvílích, kdy ji nepotřebujeme? Třeba když jedeme tramvají z práce domů, myjeme nádobí nebo sledujeme nezajímavý televizní pořad. Je mysl v klidu? Dovolím si odhadnout, že potom, co se zkusíte nějako dobu pozorovat, nejméně 90% procent z vás odpoví NE. Je vůbec někdy naše mysl v klidu anebo nás neřízené střely myšlenek bombardují neustále i ve chvílích kdy je nepotřebujeme, kdy nám dokonce zavazí a mrhají naší energií? Ano, existují okamžiky, kdy nemyslíme a užíváme si okamžiku. Jsou to třeba chvíle zanoření do poslechu oblíbené hudby, nebo u táboráku s přáteli, zahleděni do ohně vychutnávajíce atmosféru praskajícího ohně, vůni dřeva a svěžího podvečerního vánku. Je to stav přítomnosti, základní stavební kámen meditace.
Schopnost pohroužit se cíleně do stavu bez myšlenek nazýváme uměním relaxace. Schopnost využívat tohoto stavu k prozkoumání a pochopení sebe sama potom meditace. Pozorností se pohybujeme po různých částech těla a učíme se vnímat vzájemné vazby mezi místy v těle (popř. přímo tělesnými orgány) a našimi pocity, schopnostmi a vlastnostmi. Otevírá se nám nová duchovní stránka naší bytosti.
K bloudění v labyrintu naší bytosti nám může pomoci mapa nervové soustavy, která se do jisté míry shoduje s nehmotným systémem energetických drah a center. Skutečným průvodcem nám ale budiž naše vlastní energie skrytá v křížové kosti. Je to náš vlastní nejvyšší mistr sebepoznání s absolutní znalostí nás samotných. Od okamžiku, kdy ji začneme vnímat, je připravena nám předat všechno své vědění a dovést nás k samotnému zdroji.
Jak meditace ovlivňuje náš běžný život? Čtěte v článku PRAKTICKÉ ÚČINKY MEDITACE