Každé energetické centrum (čakra) v sobě nese kladné vlastnosti. S rozvojem osobnosti pomocí meditace se jednotlivá centra zbavují nečistot v podobě zlozvyků, negativních reakcí apod. a pozitivní kvality se pak mohou začít projevovat.
Ve vašich čakrách se můžete setkat s těmito vlastnostmi:
- Muladhára čakra – je základ celé bytosti. Vlastnostmi připomíná malé dítě. Je nositelem bezelstnosti, bezprostřednosti, nevinnosti, moudrosti i cudnosti. V dnešní době může osoba s těmito vlastnosti být vnímána jako slabou. Ale ve své přirozenosti má každý zakódováno chránit nevinnost. Je to osoba těžko napadnutelná, činící spontánně moudrá rozhodnutí, ochotná mít rád každého, přirozeně přitažlivá.
- Swadistána čakra – je akční člen, hnací, budovatelskou silou bytosti. Vnímavá, nápaditá, učenlivá, nesmírně tvořivá, velmi pozorná a pracovitá. Osobnost rozvinuté swadistány múza neopouští. Může rozvíjet schopnosti v umění, vědě i technice. Odhaluje skutečné příčiny problému a objevuje jejich řešení. Její dílo je trvalých hodnot.
- Nábhí čakra (Manipúra) – je výrobcem a dodavatelem energie pro celou bytost. Ustanovuje rovnováhu a klid. Příchodem osobnosti s rozvinutou Nábhí čakrou se uklidní a prosvítí atmosféra. Je mírotvorcem , utěšitelem, oporou, poskytovatelem zázemí a pocitu bezpečnosti. Nechybí jí přirozená štědrost, empatie. Vytváří spokojenou domácnost a pohodu rodinného krbu.
- Anaháta čakra – je obraným štítem osobnosti ale i samotným sídlem vlastního „já“. Srdečnost, otevřenost a síla udržovat dobro a bojovat se zlem formují osobnosti, které jsou v historii národů popisovány zlatým písmem. Ony navracejí lidem hrdost a obracejí společnost směrem k prosperitě.
- Višudhi čakra – je PR (Public Relations z angl. - oddělení pro komunikaci s veřejností) osobnosti, velmi diplomatická a vnímavá. S člověkem rozvinuté višudhi je příjemné trávit čas. I nepříjemnou pravdu dokáže podat způsobem, který nezraňuje. V krizových situacích zachovává jasnou mysl, zklidní atmosféru a nezřídka nachází řešení.
- Agja čakra - je mozkem osobnosti, úložištěm vzpomínek, představ a nápadů, zpracovatelem podnětů a tvůrcem reakcí. Hlavní kvalitou člověka s rozvinutou Agjou je schopnost ovládnout myšlenky a dosáhnutí stavu bez myšlenek. Schopnost odpustit každému je pilířem rozvinuté osobnosti. Podle tradic je Agja úzkou branou k osvícení – mezera mezi vzpomínkou a představou, mezi minulostí a budoucností.
- Sahasrára čakra – místo jógy, sjednocení, osvícení, sebepoznání. Sahasrára čakra byla vždy cílem všech jogínů, světců a hledačů duchovnosti. Je místem, kde naše vlastní síla Kundaliny spojuje s nevyšší tvořivou silou. Člověk si je vědom této síly a je si vědom i energie ostatních lidí či prostředí. Stává se kolektivně vědomý. Rozlišuje pozitivní a negativní energii. Vnímá stavy čaker a cítí, kdy a co působí na čakry pozitivně a negativně. Učí se komunikovat s touto silou, jeho prosby jsou vyslyšeny a je touto silou ochraňován.
Průvodcem a vykonavatelem duchovního rozvoje nám budiž Kundalini
- Kundalini – Přijmeme-li teorii, že existuje nejvyšší tvořící síla, která byla na počátku všeho, pak Kundalini je kapkou této síly v každém z nás. Spící, stočená v naší křížové kosti je připravena nám pomoci a dovést nás k józe (sebepoznání, osvícení). Při svém vzestupu středním nádím (energetická dráha v našem těle), prochází jednotlivými čakrami a uzdravuje je. Průchodem poslední čakrou nás spojí s nejvyšší tvořivou silou (dává jógu). K jejímu probuzení stačí v meditaci (v klidu bez myšlenek) poprosit o sebepoznání, o vnímání sebe sama.
A to vše proto, abychom poznali sebe sama, naše vlastní „já“ – Átma
- Átma –náš duch, který neumírá. Je popisován jako Sat-Čit-Ánanda, což znamená Pravda (skutečnost) - Vědomí – Blaženost. Vědomí si našeho ducha dává člověku skutečnou identitu. Není více ovlivňován okolím. Může být králem nebo žebrákem, je však stále v klidu a setrvalé radosti.
Čakry korespondují na fyzické úrovni s pleteněmi nervového systému. Energetické dráhy pak se sympatickým a parasympatickým nervovým systémem, který nepodléhá naší vůli (např. dýchání, trávení, vylučování hormonů, činnost srdce, laktace atd.)
- Levá dráha (Ida nádí) – na fyzické úrovni je propojena s naším levým sympatickým nervovým systémem a pravou mozkovou hemisférou. Stará se o naše emoce, přání a zaznamenává všechny naše minulé zkušenosti a prožitky. V čistém stavu zažíváme díky ida nádí hlubokou radost, čistou lásku a milosrdenství. Při přetížení (vyčerpání) dochází k emocionálním problémům, ztrátě sebedůvěry, smutku, sebelítosti až depresím, ale také různým tělesným a psychickým onemocněním.
- Pravá dráha (Pingala nádí) – je propojena s pravým sympatickým systémem a levou mozkovou hemisférou. Dává nám energii pro naši kreativitu, uměleckou činnost, racionální myšlení, plánování do budoucnosti, fyzickou aktivitu a dynamiku. Nadměrnou aktivitou se dráha vyčerpává. Lidé se stávají nervózními, přemíru aktivními, přemýšlejícími, plni napětí a nedokáží tolik projevit své emoce. Může se v nich také projevit zlost, arogance, egoismus, závist, dominance. Mezi nejčastější onemocnění z přetížené pravé strany je srdeční infarkt.
- Střední dráha (Sushumna nádí) – ve fyzickém těle odpovídá našemu parasympatickému nervovému sytému. Je tu pro náš duchovní vývoj, evoluci, rovnováhu a harmonii. Vycentrováním levé a pravé strany se dostáváme do rovnováhy. Poté se skrze nás projevují naše vlastní, vrozené kvality jednotlivých čaker. Toho lze dosáhnout pomocí meditace, tj. ve stavu bez myšlenek, bytí v přítomnosti, uvnitř, v našem nitru.