Meditace
Meditación
Meditation
Sahadža
Sahaja
Sahaj'

Prosím, vyplňte své přihlašovací údaje:

Jméno:
Heslo:
Vytvořit účetZapomněl jsem heslo

Sahadža jóga a zdraví

Světová zdravotnická organizace definuje zdraví jako celkový stav duševní, tělesné a sociální pohody. Narušením této pohody se dostáváme do nerovnováhy a říkáme tomu nemoc, která se projevuje skrze naše tělo, mysl nebo emoce. Měl by to být pro nás signál.  Ale zeptáme se sami sebe: " Proč jsem nemocen, co se mnou není v pořádku, co může být příčinou"?  Nebo si raději rovnou koupíme kapky do nosu, prášky na bolest a řekneme si, že ono to přejde. Bolí mě žaludek, mám vředy, to bude tím stresem, hmm. Mám ekzém, hmm, to máme v rodině. Anebo jíte zdravě, pijete bylinkové čaje, celkově se staráte o své zdraví, a přesto to stále není ono? Věděli jste, že třeba nespavost je třeba zapříčiněna přemírou pravé strany, což znamená, že je člověk hodně aktivní, mnoho přemýšlí?

Každá nemoc má příčinu a ta je ve vašem nitru, na jemné duchovní úrovni. A jak příčinu odstranit? Je to jednoduché. Musíme se dostat na jemnou úroveň. Jak? Meditací, stavem, v kterém jste v přítomnosti, bez myšlenek, ve spojení se všepronikající univerzální silou. V našem jemnohmotném (subtilním) systému máme tři energetické dráhy a sedm energetických center (čaker, v sanskrtu čakra znamená kolo). Každá dráha i čakra má svoji práci na více úrovních.

Jak ovlivňují naše zdraví čakry?

Uveďme si třeba druhou čakru, Swadhistánu, která je v dnešní době velmi zatěžována. Toto centrum má na tělesné úrovni na starost veškeré orgány břišní dutiny jako je slinivka, slezina, játra, ledviny, část střev.

 Játra jsou chemickou továrnou našeho těla. Hlavním úkolem jater je, že přeměňují tuky a proteiny na cukry, které uskladňují a také jako glukózu rovnou dodávají do mozku. Dále čistí krev a odvádí jedy (horkost) z našeho těla. Všechno co sníme a vypijeme, se dostává přes střevní stěny krví do jater a ty to musí vše zpracovat.

Slinivka produkuje enzymy, které pomáhají štěpit cukry, tuky a bílkoviny. Pokud je její funkce narušena, vzniká časté onemocnění, cukrovka. Ta však nemá co dočinění s konzumací cukrů, ale vzniká právě přemírou přemýšlení. Stále na něco myslíme, přemýšlíme, co bude, jak to bude a pak je to stejně úplně jinak? Slinivce tím přiděláváme hodně práce. Nejsme tu proto, abychom znali budoucnost, jsme tu proto, abychom si užívali a radovali se z přítomnosti. Je tolik krásných lidí, věcí a situací, kterými se můžeme těšit.

Slezina je náš rychloměr, produkuje červené krvinky pro určité, mimořádné, stresové, uspěchané situace. Pokud jíme za chůze a ještě u toho čteme noviny, spěcháme, opět toto jemné energetické centrum přetěžujeme.

Swadhistána  je také centrem činnosti, jak fyzické, tak duševní. Díky ní tedy chodíme, běháme a také myslíme. Pro všechno to potřebujeme glukózu, potravu našich mozkových buněk.

A my ji ještě přidáváme práci tím neustálým přemýšlením, plánováním, stresem. Vysáváme toto centrum a dostáváme se do nerovnováhy. To pak může způsobit výbušnost, agresi, vznětlivost, nervozitu, ovládání druhých, sobeckost.

Pokud však náš subtilní, jemný energetický systém čistíme, projevují se skrze něj kvality, které do nás byly vloženy. Náš jediný úkol je být ve stavu bez myšlenek, o zbytek se stará ona, naše vnitřní síla. Má svoji vlastní inteligenci, ví o nás naprosto vše, nic před ní neskryjeme. Vše je zaznamenáno jako na magnetofonovém pásku. Buďme tedy sami k sobě poctiví, podívejme se sami na sebe, podívejme se do zrcadla a zeptejme se: Kdo jsem? Jsem čistá duchovní bytost? Zkusme být chvíli sami se sebou v našem srdci, v tichu. Nechme proudit lásku a radost, která je v každém z nás. Je tam, je tam, opravdu a je krásné tu naši pravou podstatu nalézt.

Přijďte, rádi vás to naučíme! Kdokoliv, jakéhokoliv věku, koho to láká a chce se dozvědět více. Je to zdarma a je to jednoduché!

Změňme sami sebe.

VÍCE ČLÁNKŮ O ZDRAVÍ NAJDETE NA NAŠEM CELOREPUBLIKOVÉM WEBU ZDE.

 

 

 

MEDITAČNÍ CENTRUM • Lipanská 4 • Praha 3